Licensed to Niskayuna High School      HY-TEK's Meet Manager 4/11/2014 08:09 PM
                    2014 Medley Relay Challenge - 4/11/2014                    
                                 Niskayuna HS                                  
                                    Results                                    
 
Girls 800 Sprint Medley
===================================================================
        Meet: M 1:56.09  4/20/2012   Averill Park HS, Averill Park             
                         Horton, Lang, Ryan, Zietler                       
    School                                               Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Niskayuna  'A'                                      2:00.78   2 
     1) Dalakos, Sarah                  2) Lawson, Clare                  
     3) Tate, Stephanie                 4) Walsh, Rachel                  
  2 Niskayuna  'B'                                     x2:12.77   2 
     1) Xu, Mufan                       2) Nayar, Leila                   
     3) Hilt, Tessa                     4) Daviero, Megan                 
  3 Ballston Spa  'A'                                   2:13.08   2 
     1) Frederick, Abbey                2) Crose, Rachel                  
     3) VanAernem, Sarah                4) Deyo, Alexa                    
  4 Galway  'B'                                         2:18.86   1 
     1) Emily, Bailey                   2) Amber, Decker                  
     3) Brandy, Kenyon                  4) Emily, South                   
  5 Ballston Spa  'B'                                  x2:20.66   2 
     1) Benson, Abby                    2) Sambrook, Emily                
     3) Borgolini, Erin                 4) Burnell, Amie                  
  6 Galway  'A'                                        x2:32.47   1 
     1) Killingmo, Signy                2) White, Che'                    
     3) Fappinin, Franseca              4) Reschke, Anna                  
 -- Mohonasen HS  'A'                                        DQ   2 
     1) Hunt, Alyssa                    2) Delgado, Kiaraliz              
     3) Esposito, Gabrielle             4) Tegiacchi, Rachel              
 -- Mohonasen HS  'B'                                        DQ   1 
     1) Lancey, Jasmine                 2) Quivey, Alexis                 
     3) Paul, Cecilia                   4) Drew, Genesis                  
 
Girls 1000 Sprint Medley Swedish Rela
===================================================================
        Meet: M 2:42.03  4/19/2013   Ballston Spa High School, Ballston Spa    
                         H Foxon, M Zegers, M Maruscsak, C Winslow         
        Meet: M 2:42.03  4/19/2013   Ballston Spa High School, Ballston Spa    
                         H Foxon, M Zegers, M Maruscsak, C Winslow         
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Mohonasen HS  'A'                                   2:36.72M  2 
     1) Hunt, Alyssa                    2) Banks, Victoria                
     3) Esposito, Gabrielle             4) Sherman, Cara                  
  2 Ballston Spa  'A'                                   2:37.35M  2 
     1) Speshock, Aly                   2) Hayner, Augusta                
     3) O'Connor, Jennifer              4) Norris, Sarah                  
  3 Niskayuna  'A'                                      2:41.85M  2 
     1) Daviero, Megan                  2) Schlesinger, Ava               
     3) Decker, Claire                  4) Cruz, Kahzonnie                
  4 Niskayuna  'B'                                     x2:48.14   1 
     1) Boehmer, Emma                   2) Stuart, Melissa                
     3) Perlee, Mary                    4) Padula, Samantha               
  5 Ballston Spa  'B'                                  x2:59.37   1 
     1) Wein, Sarah                     2) Flynn, Taylor                  
     3) Burnell, Amie                   4) Evans, Katielynn               
  6 Galway  'A'                                         3:08.32   2 
     1) Emily, Bailey                   2) Emily, South                   
     3) Amber, Decker                   4) Brandy, Kenyon                 
  7 Mohonasen HS  'B'                                  x3:14.19   1 
     1) Pochobradsky, Bethany           2) Vincent, Ashley                
     3) DeCocco, Bailey                 4) Crowther, Harley               
  8 Galway  'B'                                        x3:14.52   2 
     1) Killingmo, Signy                2) White, Che'                    
     3) Fappinin, Franseca              4) Reschke, Anna                  
 
Girls 1600 Sprint Medley
===================================================================
        Meet: M 4:30.62  4/19/2013   Averill Park High School, Averill Park    
                         A Harrington, J Horton, E Zeitler, E Ryan         
        Meet: M 4:30.62  4/19/2013   Averill Park High School, Averill Park    
                         A Harrington, J Horton, E Zeitler, E Ryan         
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Mohonasen HS  'A'                                   4:34.47   2 
     1) Hunt, Alyssa                    2) Delgado, Kiaraliz              
     3) Esposito, Gabrielle             4) Sherman, Cara                  
  2 Ballston Spa  'A'                                   4:54.90   2 
     1) Hayner, Augusta                 2) Speshock, Aly                  
     3) O'Connor, Jennifer              4) Norris, Sarah                  
  3 Niskayuna  'B'                                      4:55.67   2 
     1) Minkin, Grace                   2) Kaehler, Lauren                
     3) Showers, Katie                  4) Kpkernak, Charlotte            
  4 Niskayuna  'A'                                     x4:55.87   2 
     1) Rinaolo, Katheryn               2) Koes, Kristina                 
     3) Hay, Charlotte                  4) Cropsey, Rebecca               
  5 Galway  'A'                                         5:12.71   1 
     1) Laura, Gardner                  2) Brittney, Dorrough             
     3) Morgan, Ritter                  4) Lindsey, Carlsen               
  6 Mohonasen HS  'B'                                  x5:20.23   1 
     1) Calkins, Lena                   2) Racana, Emily                  
     3) DeMidio, Roxanna                4) Sherman, Anna                  
  7 Ballston Spa  'B'                                  x5:24.51   2 
     1) Maiellaro, Helen                2) Wein, Sarah                    
     3) Kelly, Kathleen                 4) Planavsky, Mercedes            
  8 Galway  'B'                                        x5:46.28   1 
     1) Maddy, Ritter                   2) Julia, Carlsen                 
     3) Jennifer, Rumsey                4) Erica, Culbert                 
 
Girls Distance Medley
================================================================
        Meet: M 12:51.24  4/20/2012   Niskayuna HS, Niskayuna                  
                          Parzych, DeWald, Higgins, Sciortino               
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Niskayuna  'A'                                     12:46.23M 
     1) Sciortino, Lexi                 2) Stewart, Ericka                
     3) DeWald, Emily                   4) Wasserbach, Erica              
  2 Ballston Spa  'A'                                  13:51.38  
     1) Gardiner, Alyssa                2) Liuzzo, Meghan                 
     3) Gardiner, Caitlyn               4) Wright, Whitney                
  3 Niskayuna  'B'                                    x15:06.65  
     1) Sullivan, Rachel                2) Thomas, Irene                  
     3) Balan, Malini                   4) Liu, Veronica                  
  4 Mohonasen HS  'A'                                  15:13.57  
     1) Marzloff, Sydney                2) Brown, Faith-Olivia            
     3) Scholz, Emily                   4) Burdick, Carly                 
  5 Galway  'A'                                        16:27.39  
     1) Morgan, Ritter                  2) Brittney, Dorrough             
     3) Erica, Culbert                  4) Lindsey, Carlsen               
  6 Galway  'B'                                       x17:05.97  
     1) Cross, Molly                    2) Julia, Carlsen                 
     3) Gribben, Michelle               4) Maddy, Ritter                  
 
Girls 3x100 Meter Shuttle Hurdle
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Ballston Spa  'A'                                     53.73   2 
  2 Niskayuna  'B'                                        58.67   1 
     1) Staudinger, Hannah              2) Marsan, Noelle                 
     3) Burns, Grace                    4)                                
  3 Niskayuna  'A'                                     x1:00.20   2 
     1) Quinn, Katherine                2) McCarthy, Madeline             
     3) Wagner, Megan                   4)                                
  4 Ballston Spa  'B'                                  x1:02.43   1 
 
Boys 800 Sprint Medley
===================================================================
        Meet: M 1:36.6h  4/15/2010   Shenendehowa HS, Shenedehowa              
                         Whitaker, Hildenbrandt, Christie, Campoli         
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Columbia  'A'                                       1:42.72   2 
     1) Strickland, Johnny              2) Meehan, Marcus                 
     3) Gaule, Mike                     4) Cohen, Nick                    
  2 Niskayuna  'A'                                      1:43.16   2 
     1) Wick, Jacob                     2) Lemelin, Chris                 
     3) Parzych, Mateo                  4) Romano, Joseph                 
  3 Mohonasen  'A'                                      1:44.96   2 
     1) Gradoni, Caleb                  2) Richardson, Chris              
     3) Dean, CJ                        4) Plumadore, Andrew              
  4 Shaker  'B'                                         1:45.78   1 
     1) Arvapally, Ruthvik              2) Nabi, Wahid                    
     3) Catrine, Joshua                 4) Brundige, Cody                 
  5 Burnt Hills-Ballston Lake  'A'                      1:47.63   2 
     1) Rousseau, Shawn                 2) Grandon, Malcolm               
     3) Vlainich, Gavin                 4) Barbagelata, Karsten           
  6 Niskayuna  'B'                                     x1:51.15   1 
     1) Moore, Soja                     2) Cook, Tim                      
     3) Frankel, Justin                 4) Koessler, Eric                 
  7 Galway  'A'                                         1:51.41   2 
     1) Huxhold, Luke                   2) Wicks, Noah                    
     3) Longworth,, Travis              4) Commissoing, Tony              
  8 Mohonasen  'B'                                     x1:54.76   1 
     1) Compositor, Corey               2) Becker, Samuel                 
     3) Skorupski, Connor               4) Idlet, Santiago                
  9 Ballston Spa  'A'                                   1:56.80   1 
     1) Fitzgerald, Jack                2) Lashomb, Jarred                
     3) Ball, Tristan                   4) Miller, Kevin                  
 10 New Rochelle  'A'                                   1:57.65   1 
     1) Okafor, Emmanuel                2) Prugh, Tyler                   
     3) Dorsainvil, Brian               4) Jeanty, Jonathan               
 11 Galway  'B'                                        x2:09.85   1 
     1) Hoffman, Brad                   2) Kondrat, Brendon               
     3) Garney, Austin                  4) Webb-Horvath, Tim              
 -- Shaker  'A'                                             DNF   2 
     1) Forde, Ronnel                   2) Flanger, Mitchell              
     3) Wood, Stephen                   4) Adediran, David                
 
Boys 1000 Sprint Medley Swedish Rela
===================================================================
        Meet: M 2:07.05  4/19/2013   COLONIE, COLONIE                          
                         B Ng, A Nimako, Z Latnie, D Nimako                
        Meet: M 2:07.05  4/19/2013   COLONIE, COLONIE                          
                         B Ng, A Nimako, Z Latnie, D Nimako                
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Burnt Hills-Ballston Lake  'A'                      2:04.13M  3 
     1) O'Donnell, Johnny               2) Manhey, Dane                   
     3) Cameron, Luke                   4) Kirsty, Robert                 
  2 Shaker  'A'                                         2:05.10M  3 
     1) Brian, Guntharp                 2) Fallon-Underwood, Jack         
     3) Smalling, Llyod                 4) Egan, Kevin                    
  3 Niskayuna  'A'                                      2:07.63   3 
     1) Wick, Jacob                     2) Lemelin, Chris                 
     3) Harris, Xavier                  4) Parzych, Mateo                 
  4 New Rochelle  'A'                                   2:13.09   3 
     1) Walker, Miles                   2) White, Cameron                 
     3) Tsigabe, Nuku                   4) Wellington, Damion             
  5 Shaker  'B'                                        x2:14.58   2 
     1) Phillips, Nick                  2) Forde, Ronnel                  
     3) Flanger, Mitchell               4) Catrine, Joshua                
  6 Ballston Spa  'A'                                   2:15.51   2 
     1) Fitzgerald, Jack                2) Kelsey, Taylor                 
     3) Kolberg, Derek                  4) Mooney, Dennis                 
  7 Galway  'A'                                         2:26.03   3 
     1) Huxhold, Luke                   2) Commissoing, Tony              
     3) Keller, Tim                     4) Wicks, Noah                    
  8 Mohonasen  'A'                                      2:26.69   2 
     1) Gradoni, Caleb                  2) McClurg, Travis                
     3) Iagrossi, Matteo                4) Compositor, Corey              
  9 Mohonasen  'B'                                     x2:32.94   1 
     1) Vumbaco, Conway                 2) Colon, Joseph                  
     3) Iagrossi, Matteo                4) Seccombe, JJ                   
 10 Niskayuna  'B'                                     x2:38.42   2 
     1) Weaver, Joe                     2) Sanichar, Ronaldo              
     3) Perreault, Jeffrey              4) Ross, Colin                    
 11 Galway  'B'                                        x2:54.81   1 
     1) Hoffman, Brad                   2) Garney, Austin                 
     3) Webb-Horvath, Tim               4) Kondrat, Brendon               
 
Boys 1600 Sprint Medley
===================================================================
        Meet: M 3:43.46  4/15/2011   Kingston HS, Kingston                     
                         Brown, Cahill, Decicco, Jones                     
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Burnt Hills-Ballston Lake  'A'                      3:39.26M  3 
     1) O'Donnell, Johnny               2) Manhey, Dane                   
     3) Cameron, Luke                   4) Kirsty, Robert                 
  2 Shaker  'A'                                         3:46.18   3 
     1) Nolte, Connor                   2) Fallon-Underwood, Jack         
     3) Smalling, Llyod                 4) Egan, Kevin                    
  3 Ballston Spa  'A'                                   3:51.64   3 
     1) Kolberg, Derek                  2) Kelsey, Taylor                 
     3) Leicht, Tyler                   4) Mooney, Dennis                 
  4 Shaker  'B'                                        x3:55.87   3 
     1) Reilly, Lucas                   2) Phillips, Nick                 
     3) Afzal, Rehan                    4) Matthew, Jean-Pierre           
  5 Columbia  'A'                                       3:56.24   3 
     1) Meehan, Marcus                  2) Gaule, Mike                    
     3) Harris, Jevon                   4) Somerville, Joey               
  6 Mohonasen  'A'                                      4:03.10   3 
     1) Dean, CJ                        2) Richardson, Chris              
     3) Plumadore, Andrew               4) VanBuren, Isaiah               
  7 Niskayuna  'A'                                      4:12.61   2 
     1) Cutting, Matthew                2) LaGraff, James Thai            
     3) Sullivan, Christopher           4) Schreer, Ronan                 
  8 Ballston Spa  'B'                                  x4:12.87   2 
     1) Campion, Ryan                   2) Companion, Andrew              
     3) Harvey, Niko                    4) Luger, Joe                     
  9 Niskayuna  'B'                                     x4:24.34   2 
     1) Harris, Terrell                 2) Weingarten, Jack               
     3) Constantine, Thomas             4) Ragone, Charles                
 10 Galway  'A'                                         4:24.96   1 
     1) Wicks, Noah                     2) Commissoing, Tony              
     3) Diaz, Jose                      4) Longworth,, Travis             
 11 New Rochelle  'A'                                   4:28.79   2 
     1) Kaufman, Ricky                  2) Hessel, Jack                   
     3) Economou, Rob                   4) Gruza, Jacob                   
 12 Mohonasen  'B'                                     x4:28.87   1 
     1) Becker, Samuel                  2) Stillson, Nate                 
     3) Idlet, Santiago                 4) Karg, Joshua                   
 13 Galway  'B'                                        x5:06.03   1 
     1) Amaya, Robert                   2) Keller, Tim                    
     3) Muller, Jonathan                4) Garney, Austin                 
 
Boys Distance Medley
================================================================
        Meet: M 10:42.56  4/15/2011   Saratoga Springs HS, Saratoga            
                          Kuznia, Wegner, Williams, Place                   
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Burnt Hills-Ballston Lake  'A'                     10:55.45  
     1) McGuinness, Patrick             2) Braiman, Jordan                
     3) Short, Jared                    4) Rabideau, John                 
  2 Niskayuna  'A'                                     11:07.50  
     1) McGill, Jack                    2) Shanahan, Nick                 
     3) McDermott, Matthew              4) McDonough, Conor               
  3 Shaker  'A'                                        11:07.52  
     1) Hausamann, Daniel               2) Nichols, Paul                  
     3) Bouchard, Chris                 4) Abuelmaali, Rashid             
  4 Ballston Spa  'A'                                  11:31.13  
     1) Bashant, Eli                    2) Harvey, Niko                   
     3) Mooney, Dennis                  4) Leicht, Tyler                  
  5 Shaker  'B'                                       x11:51.73  
     1) Medici, Dan                     2) Wood, Stephen                  
     3) Hughes, Frank                   4) Assini, Ryan                   
  6 Ballston Spa  'B'                                 x12:17.58  
     1) Markessinis, Nick               2) Chen, Wesley                   
     3) Companion, Andrew               4) Luger, Joe                     
  7 New Rochelle  'A'                                  12:23.71  
     1) Campbell, Jordan                2) Walker, Miles                  
     3) Traynor, Michael                4) Tait, Benjamin                 
  8 Niskayuna  'B'                                    x12:37.58  
     1) Brownewell, Cedric              2) Gunderson, Joseph              
     3) Wells, Jamison                  4) Quinn, Joseph                  
  9 Burnt Hills-Ballston Lake  'B'                    x13:34.18  
     1) Brennan, Evan                   2) Killeen, Bobby                 
     3) Sheppard, Ryan                  4) Berg, Tyler                    
 10 Galway  'A'                                        14:18.21  
     1) Amaya, Robert                   2) Hoffman, Brad                  
     3) Muller, Jonathan                4) Sowle, Trevor                  
 
Boys 3x110 Meter Shuttle Hurdle
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Shaker  'A'                                           51.30  
  2 Columbia  'A'                                         59.63  
  3 Ballston Spa  'A'                                   1:01.81  
 
                    Women - Team Rankings - 5 Events Scored
===============================================================================
    1) Ballston Spa                42        2) NISKAYUNA                  40   
    3) Mohonasen HS                26        4) Galway                     18   
 
                     Men - Team Rankings - 5 Events Scored
===============================================================================
    1) Shaker                      36        2) Burnt Hills-Ballston Lake  32   
    3) NISKAYUNA                   23        4) Columbia                   22   
    5) Ballston Spa                18        6) Mohonasen                   8   
    7) New Rochelle                 6        8) Galway                      3